Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou




Alica Chroňáková

Hradiště

29 2

497000 Kč

4 měsíců

Ekologie


27
Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou


PŘEDSTAVENÍ  PROJEKTU

Cílem projektu je realizace krajinných prvků na erozním svahu, kde se dlouhodobě špatně hospodaří s ornou půdou. Navrhované krajinné prvky budou kombinací zadržení vody, zpomalení povrchového odtoku, vytvoření prostoru pro biodiverzitu a prostupnost krajinou pro drobnou faunu, která v mezích nalézá úkryt. Toto opatření je plně v souladu se strategií EU o biodiversitě, Zákonem o obnově přírody (alias Vraťme přírodu přírodě, EU). V ČR se tato snaha promítla do Novely zákona o ochraně půdního zemědělského fondu, která vyšla v platnost v letošním roce a prosazuje zemědělství šetrné ke krajině a převádí odpovědnost za stav krajiny na ty, kdo v ní hospodaří. 

Řešené území je v majetku města Písku (pozemek 436/3), tedy nás všech, nachází se mezi Hradištěm a Putimskou vysokou a je často navštěvované místními. V blízkosti pole byla již realizována revitalizace skládky, kde je dnes vysazen ovocný sad a stojí Hradišťská vyhlídka. Území navazuje na projekt Cimburovy cesty, tedy obnova dřívější komunikace mezi Hradištěm a Putimí, a společně tvoří základ pro budoucí rekreační a estetické vyžití obyvatel. Věříme, že navrhované opatření, které můžeme jednoduše popsat jako návrat remízků, může sloužit jako příklad správné praxe s významnou estetickou a edukační funkcí. Zároveň se jedná o konkrétní řešení, které bude mít příznivý dopad na celý ekosystém: zadržení vody v krajině, zabránění dalšímu splavu orné půdy, fragmentace a zpestření krajiny, rozvoj diverzity půdních organismů, rostlinstva, hmyzu = opylovačů a ptactva. Pokud si někdo neumí představit konkrétní náplň pojmu adaptace na změny klimatu, tak toto opatření význam zmíněného pojmu zcela naplní. 

ŘEŠENÉ ÚZEMÍ

Pole se nachází přímo pod Hradišťskou vyhlídkou a je pravidelně postižené erozí po bouřkách a vydatnějších deštích. Můžeme tak pozorovat nevhodnou péči a špatný příklad hospodaření v krajině. V loňské soutěži PARO jsme navrhovali možnost řešení, realizace projektu byla zamítnuta (viz. vyjádření pod projektem PARO projektem 2023 “OBNOVA PŮVODNÍHO TERASOVITÉHO SVAHU NA POLI”), ačkoliv projekt získal podporu obyvatel. Dle dohody s městem Písek mělo dojít k zatravnění svahu, z nám neznámého důvodu bylo od dohody upuštěno. Vnímáme pozitivně, že došlo k zatravnění dvoumetrového pásu v nejpostiženějším místě a změně pěstované plodiny, obě tyto opatření pomohou situaci zlepšit. Vnímáme, jak je péče o půdu důležitá, proto jsme se rozhodli podat projekt znovu a to v pozměněné podobě, která odpovídá požadavkům na realizovatelnost projektu. Dále následuje zpracování projektu týmem odborníků na krajinu a půdu. 

Zhodnocení lokality z pohledu ohrožení vodní erozí

Dle veřejně dostupných podkladů z webového portálu Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd v.v.i. (VÚMOP) je zřejmé jasné ohrožení lokality vodní erozí. Jedná se o mělké, středně skeletovité, málo produkční půdy. Na většině plochy s vysokým stupněm erozního ohrožení. V ploše jsou znatelné linie povrchového odtoku. Je zde evidována silná erozní událost, kterou dokládá fotodokumentace (vúmop-monitoring eroze). Veškeré aspekty ohroženosti dokládají mapové podklady v obrazové příloze. 

Dle podkladů z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd se jedná o půdy vhodné k plošnému zatravnění, což znemožňuje produkční hospodaření kromě senoseče. Alternativou, jak omezit erozi a při nižších srážkách zcela eliminovat, je návrh protierozních liniových opatření ve formě průlehu s mezí osázenou keřovým pásem. 

NÁVRH OPATŘENÍ

Na lokalitě jsou navrženy dva nové krajinné prvky, které pomohou erozně ohroženému svahu zachovat si produkční funkci, zamezit degradaci půdy, zadržet vodu a podpořit biodiverzitu. Vytvořením krajinné struktury se zlepší obytnost krajiny, mikroklima lokality, odolnost výkyvům počasí. Dané faktory jsou stěžejní pro úspěšnou adaptaci na změnu klimatu.

Díky navrženým vrstevnicově orientovaným protierozním liniím dojde ke zpomalení povrchového odtoku jeho fyzickým přerušením. Lokalizace průlehů je navržena v místě historicky doložitelných linií, které svah obdobným způsobem přerušovali. Počet liniových prvků (celková délka) je oproti historickému stavu upravena vlivem majetkoprávních vztahů. Návrh počítá pouze s realizací prvků na tvarově nepravidelném pozemku města Písek. 

Průleh s mezí jako strukturální protierozní opatření s polyfunkčním využitím

Průleh s mezí je praktickým řešením, při kterém je výkopová zemina použita na drobný násep. Tím se zajistí maximální možné zadržení vody v daném terénu.  

Meze jsou doplněny výsadbou keřového patra i vzrůstnějších dřevin, pás bude osetý travní směsí pro krajinářské účely. Veškeré druhy budou odpovídat místním podmínkám a přirozené vegetaci lokality. Keřová výsadba zpevní a využije sbíranou vodu pro svůj růst. Travobylinný podrost zpevní svahy průlehu. 

Díky přerušení svahu terénní modelací se zkrátí linie odtoku vody, což má za následek snížení kinetické energie, kterou voda v prudkém svahu nabírá. Nevyvine tak velkou rychlost a sílu a netvoří erozní rýhy. Průleh vodu zadrží a vsákne. 

Při nadměrných deštích (na které se v běžném provozu nevyplácí průleh dimenzovat) se případně splavená zemina zadrží v průlehu a je možné ji vrátit na pole. Tím se eliminují škody dále na toku.

Vytvořené prvky lze registrovat jako tzv. ekologicky významné prvky, což vlastníka oprošťuje od povinnosti platby daní z daného pozemku. 

Navrženy jsou dvě linie o délce 243 a 233 m. Jedná se o minimální možnou délku liniových opatření (při daných možnostech umístění), která pomohou zmírnit erozi na základě provedených analýz.

Nejvýraznější povrchový odtok probíhá v místě údolnice. Jedná se o mírnou terénní depresi ve svahu, kde se voda přirozeně soustřeďuje (teče vždy z kopce, kolmo na vrstevnice). V této linii je vždy erozní ohrožení nejvyšší. V dané situaci se takové místo bohužel z velké části nachází mimo hranice pozemku města. Jedná se v podstatě o plochu evidované erozní události (viz mapové podklady).

Součástí návrhu je doporučení plošného zatravnění zmíněné plochy. Bohužel se jedná o pozemek v soukromém vlastnictví, nicméně je ve veřejném zájmu toto opatření v budoucnu prosadit.

Návrh opatření je vyobrazen na doprovodném mapovém podkladu. Přílohy obsahují zároveň doprovodná obecná schématická vyobrazení principu funkce navrhovaných opatření. Celková délka linií je 476 m. Linie č. 1 má délku 243, linie č. 2 pak 233 m. Šíře každé linie je 4 m, celková výměra činí 1904 m2.

Mapové podklady – zdroje: mapy.vumop.cz, czuk.cz

 

REALIZACE PROJEKTU

Vzhledem k rozsáhlému a komplexnímu řešení, které je popsáno v předkládaném projektu, navrhujeme realizaci firmou, která má dostatek zkušeností s krajinářskými opatřeními. V rozpočtu jsou jednotlivé položky, které odhadují náklady na realizaci a povýsadbovou péči (3 roky) odborníky. Účast veřejnosti a spolků je bude vítána při výsadbě a povýsadbové péči v souladu s doporučením a odborným dohledem. 

REFERENĆNÍ PROJEKTY

Projekt je v souladu s příručkou vydanou ve spolupráci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd v.v.i. a ministerstva zemědělství „PŘÍRUČKA OCHRANY PROTI EROZI ZEMĚDĚLSKÉ PŮDY“ OD Ing. Ivana Novotného a kol.

Referenční realizace protierozních opatření jsou převzaty z výše jmenované brožury. Jedná se o protierozní mez v Horním újezdě a Heroltic u Tišova (nemá zádržnou funkci, uvádíme pro představu vegetační linie v ploše orné půdy -  zároveň dělení nadměrně velkých bloků). Dalšími příklady jsou průleh u obce Milínov a záchytný příkop u Rašovic u Uhlířských Janovic. Jedná se o záchytné terénní sníženiny,  oproti navrhovanému řešení nejsou však osázeny dřevinnou vegetací.

Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou Snímek obrazovky 2023-06-11 v 21.40.49.png.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE9.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE4.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE8.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE10.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE11.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE16.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE2.jpg.Obnova krajinných prvků na poli pod Hradišťskou vyhlídkou PARO_2024_POLE17.jpg.


Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Vytyčení linií v terénu (geodetické zaměření, předání podkladů) 1 10 000 10 000
Výkopové práce Příprava pozemku (smykování, vláčení, hrabání = odstranění kamenů a zbytků rostlin, prokypření půdy) 70 1 000 70 000
Rostlinný materiál – keře 480 150 72 000
Ochrana proti zvěři (lesnické pletivo, ukotvení pletiva, kůly, ukotvení kůlů, branka) 6 12 000 72 000
Osivo travobylinné směsi (obohacená jetelotravní směs, čistý výsev 30 kg/ha, https://www.agrostis.cz/produkt/ziva-druhove-obohacena-jetelotravni-smes), 1904 m2 1 3 000 3 000
Výsev a výsadba (strojní osetí terénu, výsadba dřevin, kotvení; Práce: dobrovolnické a komunitní akce, odborný dozor a vedení, organizace akcí, činnosti prováděné odbornou firmou, povýsadbový řez dřevin) 1 48 000 48 000
Autorský dozor 3 3 000 9 000
Povýsadbová péče (zálivka, kontrola oplocenek, vyžínání u sazenic, kosení průlehu s odvozem biomasy) 3 71 000 213 000
Celkem 497 000

Posouzení proveditelnosti

Předmět Odůvodnění Závěr Příloha
Odbor správy majetku Zemědělské družstvo Kestřany i odbor správy majetku souhlasí s realizací projektu, jehož cílem je zabránit rozsáhlé erozi půdy v této části Hradiště. Část pozemků, které jsou nyní propachtovány družstvu, bude vyňata z pachtovní smlouvy, aby mohly být provedeny nezbytné protierozní úpravy. Po důkladné konzultaci s předsedou družstva a příslušnými orgány je možné projekt označit jako ekologicky přínosný a technicky proveditelný. Proveditelný
Odbor životního prostředí Orgán ochrany přírody a orgán ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF) uvedená opatření, která jsou v souladu s dlouhodobou snahou zlepšení protierozní funkce a zvýšení biodiverzity krajiny, podporuje. Zároveň je uvedený záměr plně v souladu se Zásadami správné zemědělské praxe, vydané MZE a převzaté městem Písek do pachtovních smluv. Upozorňujeme pouze, že realizace krajinných prvků musí probíhat v součinnosti s odborem životního prostředí a uživatelem zemědělských pozemků (zástupcem ZD Kestřany). Proveditelný
Pracovní skupina Projekt byl prověřen pracovní skupinou dle platných Pravidel participativního rozpočtu města Písek pro rok 2024, posouzen dotčenými orgány státní správy i samosprávy s tím, že byl označen jako proveditelný a doporučen k realizaci. Proveditelný